Výživový poradce a hubnutí - Praha a okolí

Asi se nenajde nikdo, kdo by nesouhlasil s tím, že pevné zdraví je náš nejcennější poklad. Cítit se dobře tělesně i duševně je přirozená součást našeho života, které by chtěl každý docílit. V tomto článku se dozvíte návod, jak takového cíle dosáhnout.

Zdravý životní styl

Jak je výše uvedeno, každý z nás by se chtěl cítit duševně i tělesně dobře, což je velice důležité pro pevné zdraví. V této uspěchané době, kdy neustále něco dobíháme, něco musíme, roste význam tří tzv. základních pilířů zdravého životního stylu, které jsou výživa, relaxace, pohyb. Tyto pilíře jsou ukryty pod stále častěji užívaném slově – wellnes. Zdravá výživa a zdravý životní styl se v poslední době stávají velkou módou, což s sebou přináší bohužel také určité nepochopení a povrchnost. Není důležité vypadat před známými a přáteli tzv. IN, ale jde hlavně o Vás. Jde o opravdovou změnu základních životních návyků, které nás ve škole a často ani v rodině nikdo nenaučil.

V první řadě se jedná o životosprávu, která dle statistik ovlivňuje naše zdraví z 50%. Je velice důležité jaké potraviny konzumujete a v jakém množství. Dalším z pilířů zdravého životního stylu, o kterém jsme se zmínili,  je relaxace. Jestliže se cítíme odpočatí, cítíme se silní a celkově je nám fajn, snadněji zdoláme překážky a nástrahy všedního dne. Dále nesmíme zapomenout na všude zmiňovaný  pohyb, který nám přinese radost uvolněním endorfinů a tedy zlepší náladu (například 30 minut rychlé chůze denně, ježdění na kole, běh, plavání, atd.)

Zdravá výživa

Již Hippokrates věděl, že složky naší výživy mají vliv na naše tělo. V současné době je mnoho odborníků, kteří zkoumají a sledují vliv potravin na naše zdraví. Je známo, že pokud budeme jíst zdravě, můžeme se vyhnout spoustě nemocí a zdravotních komplikací, jako je mrtvice, cukrovka, dokonce i rakovina, nebo alespoň snížit pravděpodobnost jejich výskytu. Mimo to, správným složením potravy se v neposlední řadě vyhneme i obezitě.  Pokud jste se rozhodli se svým jídelníčkem něco udělat, je dobré si vytyčit cíl a motivaci a dále si ujasnit, čeho se chcete a čeho se musíte vzdát. Jestliže kouříte, pijete alkohol, jíte hodně tučné maso, sladké, atd., určitě to bude pro Vás o mnoho těžší. Je však potřeba se ke svému cíli propracovat i po kouskách.

Bohužel jíst zdravě je o něco dražší, ale pokud se nebudete přejídat, není to tak hrozné.

Například plátek celozrnného chleba s lučinou a rajčetem zasytí více než dva bílé rohlíky se salámem. Mezi hlavní zásady zdravé výživy patří: jíst 5x denně, nejlepším zdrojem bílkovin jsou kuřecí či krůtí prsa, libové hovězí maso, vejce, ryby, vhodné sacharidy jsou rýže, brambory, jíst hodně ovoce a zeleniny a v neposlední řadě je důležité hodně pít, nejlépe vodu a čaj. Hlavně je potřeba se vyvarovat nejrůznějším drastickým a nesmyslným dietám, často s jo-jo efektem, které nakonec k ničemu nevedou. K tomu všemu, aby byl výsledek dokonalý,  je zapotřebí pohyb. V současnosti existuje celá řada firem, která Vám připraví jídelníček tzv. na míru, dále Vám poradí s celkovou změnou životního stylu počínaje výživou, cvičením, relaxací, a třeba i úpravou zevnějšku.

V neposlední řadě bychom neměli opomenout odbornou pomoc ze strany profesionálního výživového poradce. Avšak je těžké si vzhledem k dnešnímu standardu výživových poradců zvolit správně, když poradenství většiny se omezuje pouze na měření hodnot a vstupní konzultaci uzavřenou vytištěným (a mnohdy z internetu staženým) jídelníčkem, který Vám podstrčí spolu s výživovým doplňkem a průvodným slovem rádoby odborníka prosazujícího "individuálního přístupu". Ve výsledku je zmíněný přístup nesrovnatelný s působením opravdového výživového poradce nebo kouče. Určitě si říkáte, jak zmíněného profesionála ve svém oboru mezi všemi rozpoznat?

Výživový poradce – nabídka

Proč vůbec kontaktovat výživového poradce? Protože se jedná o specialistu na správnou výživu, která se u každého může projevovat jinak, tak nabídka výživových specialistů je rozličná. Především se musíte jednak zaměřit na svůj cíl a také musíte poznat, v jakém stavu je vaše tělo. Kolik snese energie, jakou pohybovou aktivitu potřebuje apod. Pokud jsme zmínili některé mediální výstupy, tak spoustu lidí překvapí, že když vidí obézního člověka, tak se u něj často projevuje podvýživa. Kdybychom shrnuli problém tohoto typu člověka, tak je to špatná strava, nekvalitní potraviny a špatný harmonogram. Pokud někdo bude každé dvě hodiny jíst kvalitní jídlo, je to pro něj lepší, než když někdo bude přes den hladovět a na večer se přejí uzeninami. Proto je zapotřebí mít při ruce odborníka, který vám pomůže.

Výživový poradce – sestavení programu

Je několik možností, kdy se dá aplikovat výživové poradenství, vždy ale máte stejný cíl. Potřebujete se zbavit problému, který souvisí se stravováním, a pokud vezmete v potaz, že jídlo je nezbytnou součástí života obdobně jako dýchání, potažmo tedy i pití, musíte se naučit umět korigovat některé své zvyky. Správná znalost životosprávy vám také pomůže od jakéhokoli problému, který způsobuje třeba i zdravotní komplikace. Výživový poradce neslouží jen k tomu, aby vám korigoval váhu, ale aby našel ideální způsob stravy a harmonogram pro vás. Podívejme se proto na některé případy, kdy vám výživový poradce pomůže.

Hubnutí

V tomto případě jde o nejčastější službu, kterou výživoví poradci poskytují. Zejména v naší zemi, kdy má problém s obezitou většina populace je tato služba velmi vyhledávaná. V čem je ale výhoda výživového poradce, když si člověk v podstatě sám dokáže odvodit, co mu prospívá? Ne vždy ale máte správné informace, i zdravě vypadající jídlo vám může škodit a naopak něco, o čem si myslíte, že by vám neprospívalo, nemusí být tak špatné. Poradce je tu také od toho, aby vás ohlídal, nejen, jak se stravujete, ale rovněž vám měří dosažené výsledky a zjišťuje, jestli jste na tom dobře. Navíc vám udělá program na míru, který neohrozí vaše zdraví a ani vás neomezí v každodenní činnosti.

Zvyšování váhy

Sice je to méně případů, ale i tak existují lidé, kteří potřebují nabrat nějaká kila, ale nedaří se jim to. Vypadá to jednodušeji, než zhubnout, ale pokud někdo takový problém řeší, tak má jistě obtíže nabrat nějaká ta kila. Výživový poradce proto nabízí možnost vést daného klienta k tomu, aby třeba nabral nejen potřebný tuk, ale také svalovou hmotu. Toto se může týkat sportovců, kteří svoji fyzickou aktivitu musí podpořit i energií, aby měli dostatek sil na další výkony, ale stejně tak to mohou být příliš hubené ženy, které mají problémy s otěhotněním. Někdy je třeba se vyvarovat některých potravin a doplňků a nahradit je něčím jiným.

Internetové výživové poradenství

Jedná se o poradenství, které je určeno těm, kteří pro svoji časovou vytíženost nemají čas navštěvovat různé poradny, nebo žijí v místech, kde se taková poradna nenachází, a přesto chtějí se svým jídelníčkem, potažmo postavou něco udělat. Výživový poradce prostřednictvím internetu zhodnotí na základě analýzy Vašeho současného životního stylu stav a navrhne řešení jak snížit a udržet váhu, případně jak optimalizovat stravu.

Krabičková dieta

Pokud to se změnou Vašeho životního stylu, potažmo se změnou stravy myslíte opravdu vážně a nemáte dostatek času si chystat správnou stravu tak, abyste jedli 5 x denně, měli ideální přísun kalorií, apod. existuje program zdravého stravování tzv. Krabičky. Program zdravého stravování Krabičky je navržen odborníky na zdravou výživu.

Pokud si tento program objednáte, máte jistotu, že každý den dostanete v krabičkách snídani, svačinu, oběd a večeři, což mimo jiné znamená, že nemusíte celý týden vařit a nakupovat.

Tento program zahrnuje pravidelný přísun stravy, která je založena na individuálním přístupu ke každému klientovi, což vede ke snížení váhy za vyloučení hladovění, prášků, apod. Mimo snížení váhy, snížíte také obsah cukru a cholesterolu v krvi.  Pokud chcete jíst dietně a přesto chutně, ale nechcete trávit spoustu času v obchodě, v kuchyni nebo u kalorických tabulek, jsou krabičky tou správnou volbou. Veškeré jídlo je připravováno na titanovém nádobí, tudíž bez jakéhokoliv tuku a přesto se nepřipálí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8017 (dobra-kucharka.cz#9865)


Přidat komentář