Hlíva ústřičná - čím je prospěšná, recepty

Hlíva ústřičná je svým vzhledem sice nenápadná, zato však její přínosy pro naše zdraví jsou neocenitelné. Kromě toho, z hlívy je možné připravit řadu chutných pokrmů. Nemáte-li rádi houby, pak je možné si zakoupit hlívu i ve formě tablet.

Účinky hlívy ústřičné na naše zdraví

Proč konzumovat hlívu ústřičnou, ať už ve formě pokrmu, nebo jako potravinový doplněk. Hlíva ústřičná se může pochlubit nemalými kladnými účinky na náš organismus. Přidáním do stravy, nejenže obohatíte Váš jídelníček, ale ještě uděláte pozitivní krok vůči Vašemu zdraví.

Posílení imunity

To, s čím většina z nás bojuje na jaře, na podzim, je nachlazení. Málokdo z nás neposmrkává, nekašle apod. Způsobů jak posílit imunitu je celkem hodně. Můžete se například dát na otužování, chodit do sauny, navštívit solnou jeskyni aj. Významně posílit imunitu a celkově podpořit obranyschopnost organismu, můžete také díky hlívě ústřičné.

Snížení hladiny cholesterolu

Dopřáváte si křupavé řízečky? Rádi si dáte pečivo s uzeninou? Neodoláte slaďounkému dortu s čokoládovým, vanilkovým krémem? Se všemi těmito pochoutkami však musíte s něčím počítat. Hodování se bohužel může promítnout v hladině Vašeho cholesterolu. Hlíva ústřičná není zázrak. Určitě nebude ke snížení hladiny cholesterolu stačit, abyste si občas vzali hlívu ústřičnou. Pokud však zmenšíte množství smaženého a tučného, a dopřejete si hlívu ústřičnou, pak se budete moci těšit ze snížené hladiny cholesterolu.

Snížení hladiny cukru v krvi

Řada z nás se potýká nejen se zvýšeným cholesterolem, ale také se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Samozřejmě, že je možné si pomoci tím, že snížíte množství potravin bohatých na cukr. Zařadíte-li do Vašeho jídelníčku hlívu ústřičnou, pak se můžete těšit z toho, že de facto bezpracně u Vás dojde ke snížení hladiny cukru v krvi. To již zkouší za vyzkoušení.

Zrychlení metabolismu

V dnešní době, pro kterou je příznačný spěch, stres, je celkem pochopitelné, že náš metabolismus nefunguje vždy tak, jak bychom si přáli. Potrápila Vás někdy zácpa, nebo Vás sužuje opakovaně? Řešení v podobě projímadel, není zrovna ideální. Projímadla je možné použít krátkodobě, ale řeší již nastolenou situaci. Pomohou Vám od momentální zácpy. Nevyřeší však jádro problému. To je na Vás. Díky hlívě ústřičné si můžete být jisti, že se Váš** metabolismus** postupně upraví. Zácpa již tak může být minulostí.

Stop akné, ekzému s hlívou ústřičnou

Akné je sice spojené s obdobím dospívání. Ovšem není výjimkou, že se, jak ženám, tak mužům objeví malý, ale také hloubkový „pupínek“, který dokáže pěkně potrápit. Příčinou nemusí být jen výměna kosmetické značky, nedostatečné odlíčení aj. Prach, smog, stres, ale také nedostatek některého z vitamínů se může projevit právě v podobě akné. Hlíva ústřičná Vám může pomoci se Vašeho „malého“ problému zbavit.

Navíc, hlíva ústřičná také sklízí úspěchy v boji s nejrůznějším ekzémem aj. A co svědění kůže? Nestalo se Vám, že byste se někdy doslova uškrabali? Vyzkoušejte** účinky hlívy ústřičné**, můžete být příjemně překvapeni.

Obsažené látky v hlívě ústřičné

Co vše je možné najít v hlívě ústřičné? Hlíva ústřičná je bohatá na vitamíny, jako jsou B, C, D, K. Ani obsah minerálních a stopových látek není zanedbatelný. Hlíva ústřičná se může pochlubit například železem, draslíkem, fosforem, sodíkem, selenem, borem, jodem. Velmi významnou složkou je polysacharid 1,3 d-glukan. Ten se významně podílí na zlepšení a přínosu našeho zdraví. Výše jsme také uvedli, že s hlívou ústřičnou se Vám může podařit snížit hladinu cholesterolu, ale také kyseliny močové. Toto snížení je díky dalším obsaženým látkám, a to chitinu, chitosanu.

Forma užití hlívy ústřičné

Kromě čerstvé hlívy, kterou je možné běžně zakoupit v prodejnách, nebo si ji vypěstovat, ji můžete užívat i v jiné formě. Ne každý z nás má totiž rád houby, ať už z jakéhokoli důvodu. Na tento fakt pamatovali výrobci, a tak přichází s nabídkou hlívy ústřičné ve formě kapslí, nebo prášku. Podání hlívy ústřičné je pak velmi rychlé a jednoduché. Stačí si každý den vzít patřičnou dávku, dle příbalového letáku.

Vhodnost hlívy ústřičné pro každého bez rozdílu věku

Hlívu ústřičnou nemusí konzumovat pouze dospělí. Hlíva sice patří k houbám, a tak, jako taková je hůře stravitelná. V podobě houby by ji tedy neměli konzumovat ty nejmenší děti. Nic však nebrání, abyste dětem podávali hlívu ústřičnou právě ve formě prášku. Ty větší děti si již s Vámi mohou pochutnávat na některém z připravených pokrmů. Inspirovat se můžete níže uvedenými recepty.

Hlíva ústřičná v kuchyni

Kolikráte najít potravinu, která by nejen byla zdraví prospěšná, ale také chutnala, není jednoduché. Máte-li rádi houby, pak v hlívě ústřičné najdete nejen potravinu, která má významný pozitivní vliv na naše zdraví, ale také se z ní dají připravit velmi** chutné pokrmy**.

Zapečené těstoviny s nivou a hlívou ústřičnou

Na zapečené těstoviny budete potřebovat balení těstovin vrtulek, 200 g nivy, 400 g hlívy ústřičné, sladkou smetanu na vaření, provensálské koření, šťáva z jednoho citronu, olej na smažení, sůl.

Příprava zapečených těstovin s nivou a hlívou ústřičnou

Hlívu ústřičnou nakrájejte na proužky a dejte osmažit dozlatova. Mezitím si dejte uvařit těstoviny v dostatečném množství osolené vody. Zapékací mísu vyložte pečícím papírem. Do mísy pak dejte uvařené těstoviny a usmaženou hlívu. Zamíchejte, aby se ingredience spojili a těstoviny se neslepily. Provensálským kořením posypte směs těstovin a hub. Zakápněte šťávou z čerstvého citronu. Poté nastrouhejte do mísy nivu, promíchejte a vše zalijte sladkou smetanou na vaření. Dejte zapéci do předem vyhřáté trouby. Pečte tak dlouho, dokud nezíská povrch pokrmu zlatavou kůrku. Zapečené těstoviny chutnají skvěle teplé, ale i studené.

Houbové karbanátky s hlívou ústřičnou

Na houbové karbanátky budete potřebovat 400 g hlívy ústřičné, 2 hrnky jemných ovesných vloček, polotučné mléko, vejce, čerstvou petrželovou nať, strouhanku, houbové koření, sůl, olej na smažení.

Příprava houbových karbanátků s hlívou ústřičnou

Hlívu ústřičnou nakrájejte na proužky a dejte osmažit do zlatova. Ovesné vločky zalijte mlékem a nechte je nabobtnat. Poté vločky dejte do hrnce, trochu osolte a uvařte z nich hustou kaši. V jiné míse promíchejte usmažené houby a uvařenou ovesnou kaši. Přidejte celé vajíčko, nakrájenou čerstvou, případně zmrazenou petrželovou nať a houbové koření. Poté přidejte tolik strouhanky, aby se ze směsi daly tvořit karbanátky. Každý karbanátek pak obalte ve strouhance a smažte na rozpáleném oleji dozlatova. Ke karbanátkům se hodí vařené brambory, bramborová kaše, zeleninový salát.

Míchaná vajíčka s hlívou ústřičnou

Velmi rychlou a chutnou večeři si můžete připravit za pomoci vajíček, hlívy ústřičné, špetky soli a pažitky. Při přípravě budete postupovat stejně, jako byste si dělali míchaná vajíčka. Jen s tím rozdílem, že nejprve na másle osmažíte na proužky nakrájenou hlívu. Poté k ní přidáte vajíčka, trochu osolíte a ještě asi po dobu třech, pěti minut mícháte. Pak již stačí jen vajíčka s hlívou naservírovat na šířky a posypat čerstvou, či zmrazenou pažitkou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8021 (dobra-kucharka.cz#10064)


Přidat komentář