Vídeňský Tafelspitz - tradiční rakouský pokrm

Už jste někdy byli ve Vídni? Vídeň je nádherné historické město v Rakousku. Kdo bydlí na Jižní Moravě, může si do Vídně bez problémů zajet na oběd a večer být zase zpátky. My ostatní si uděláme tradiční Vídeňský Tafelspitz doma.

Na 6 porcí Vídeňského Tafelspitzu budeme potřebovat:

Půl kilogramu morkových kostí rozřezaných na přibližně osmi centimetrové kousky – o rozřezání můžete požádat řezníka. Kosti by měly být nařezané tak, aby byl morek vidět z obou stran kosti. Dále budeme potřebovat** jeden a půl kilogramu zadního hovězího z kýty**, 1 cibuli, 1 lžičku oleje, půlku celeru, 2 středně velké mrkve, 1 pórek, 2 kořenové petržele, petržel naťovou, 1 bobkový list, 10 kuliček černého pepře, pažitku, sůl. Dále budeme potřebovat ingredience na přílohu. Jako přílohu se většinou doporučuje použít kořenovou zeleninu, kterou jsme vařili s masem. Pokud však chceme, aby byl** pokrm sytější**, jako přílohu můžeme zvolit ještě navíc vařené brambory. Kdo nemá rád kořenovou zeleninu, může ji při servírování vynechat a místo toho přidat k bramborům** dušený špenát**.

Postup přípravy

Kosti si umyjeme a dáme do hrnce ze studenou vodou a přivedeme k varu. Až se voda začne vařit, přiměřeně osolíme – raději méně než více, vždy můžeme během vaření ochutnat a podle potřeby přisolit. Do stejného hrnce budeme vkládat i maso, takže hrnec by měl být dostatečně velký. Zároveň nedávejte hrnec plný vody, aby se nám vod při vložení masa nezačala vylévat. Zeleninu zatím do hrnce nevkládáme. Když už se voda vaří, vložíme do ní i celý kus hovězího masa. Maso nevkládáme do studené vody, ale do vařící, protože jinak by šťáva z masa unikla během zahřívání hrnce do vody. Když se dá maso do vařící vody, maso se ihned zatáhne a většina šťávy tak zůstane uvnitř masa. Maso bude díky tomu šťavnatější a chutnější. Tento pokrm je zaměřen na** přípravu masa**, ne vývaru. Kdybychom však naopak chtěli udělat velmi silný vývar, vložíme maso, lépe nějaké tučnější, do studené vody a teprve pak začneme zahřívat. Šťáva z masa se uvolní do vývaru a ten bude hodně silný a aromatický. Zde však úlohu tučného masa zastoupily morkové kosti, takže budeme mít silný vývar a zároveň hovězí maso zůstane šťavnaté.

Když už se** maso vaří** na velmi slabém plameni půl hodiny, přidáme do vývaru cibuli nakrájenou na kolečka a osmaženou na trošce oleje. Dále přidáme také všechnu zbylou očištěnou a na větší kusy nakrájenou zeleninu a také koření a nakrájenou nať petržele. Pažitku do vývaru nepřidáváme. Přikryjeme poklicí a vaříme opět na velmi slabém plameni asi 2 hodiny. Po 2 hodinách můžeme ochutnat vývar, zda je dost slaný. Pokud ne, můžeme opatrně přisolit a ještě krátce povařit. Poté maso vyjmeme a podáváme** nakrájené na plátky s kořenovou zeleninou z vývaru nebo s bramborami**. Vývar nevyléváme. Můžeme jej použít jako polévku před jídlem nebo na přípravu jiného pokrmu (třeba hovězího guláše). Dobrou chuť.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8000 (dobra-kucharka.cz#9927)


Přidat komentář