Speciality z venkovského prostředí

Speciality z venkovského prostředí ovládly svět. Moderní kuchyně si začala zakládat na tradičních prvcích regionální kuchyně. Nejinak tomu je i v České republice, tradiční speciality jsou čím dál více vyhledávané.

Gastroturistika vládne světu a i u nás nabírá na oblibě. I Česká republika konečně začíná zvedat hlavu a začíná být hrdá na své tradice a také rozsáhlé gastronomické umění. Tradiční česká kuchyně se skládá ponejvíce z různých venkovských specialit, které vycházejí z tradičních surovin, jež jsou u nás v průběhu roku dostupné. Typická česká kuchyně je významně ovlivněna různými vlivy přišlými spolu s dějinami z Německa, Rakouska, Maďarska, či Slovenska.

Speciality z venkovského prostředí

Venkovské speciality jsou známé svou jednoduchostí a vydatností, díky nimž mohli v daných regionech chudí lidé přežít. Základem venkovské kuchyně byla vždy polévka a dále pak luštěniny. Maso se tak často nejedlo a pokud šlo obvykle o vepřové, hovězí, drůbeží, králičí, zvěřinové, či rybí maso. Důležitý prvek venkovské kuchyně pak tvořila zelenina, která se k masu přikládala jako příloha, vedle chleba, brambor, jáhel, pohanky a krupičné kaše. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na knedlíky. Co se týče masa k tradičním venkovským úpravám bylo uzení a tvorba klobás.

Polévka je grunt

Základem tradiční české venkovské kuchyně je** polévka**. Ve městech se velmi často vařily různé vývary s nudlemi, ale na vesnicích se obvykle vařívaly husté polévky, které zajišťovaly dostatečný přísun živin, minerálů a vitamínů. Na venkově kolikrát byla polévka jediným jídlem v průběhu celého dne, a proto musela být vydatná. Typickými venkovskými polévkami jsou luštěninové polévky, a pak také zelné polévky na milion způsobů. Zelné polévky se od sebe liší region od regionu, a tak známe Krkonošské kyselo, či Valašskou kyselicu, Bigos, Jihlavskou kyselku a tak dále. Velice oblíbenou a tradiční polévkou je také kulajda, či polévky ze zbytků, kterou je třeba chlebová polévka. Mezi** venkovské tradiční polévky** patří i bramboračka, česnečka, kmínová polévka, dršťková polévka, kroupová polévka, polévka z hovězích oháněk a tak dále.

Tradiční česká zabíjačka

Když už zde mluvíme o specialitách z venkovského prostředí, v prvé řadě se musíme zmínit o** tradičních českých zabíjačkách** za nimiž jezdí gastroturisté z celého světa. Víte, že v České republice proběhne během jednoho roku přes 350 000 zabíjaček? Obliba zabíjačkových výrobků je skutečně veliká a nejvíce zabíjaček u nás proběhne přes zimu. Kromě masa řezník z prasete vyrobí i celou řadu dalších tradičních českých zabíjačkových výrobků jakými jsou např. Uzeniny, klobásky, ovary, jelita, jitrnice a tlačenky.

Maso a zas jen maso

K** masu** se obyčejní lidé na venkovu příliš nedostali, ale když už tak milovali masa pečená, uzená a hlavně s omáčkami. Ano, omáčky jsou také typicky českou venkovskou specialitou. Kromě klasických** smetanových omáček** jsou typicky české omáčky švestkové, brusinkové a šípkové.

Knedlíky

Knedlíky jsou naším národním pokladem. I když o jejich vlastnictví se neustále přeme s Němci i Rakušany. Pravdou je, že jsou základem mnohých tradičních venkovských specialit. Na výrobu knedlíků máme spoustu receptů jejichž základ tvoří mouka, či housky anebo brambory. Knedlíky pak tvoří velice sytou přílohu anebo také tvoří i samostatné jídlo. Reakce na knedlíky je však ze stran turistů rozporuplná – někdo je miluje a někdo nenávidí. Nikoho však nenechají české tradiční knedlíky ledově chladnými.

Bramborák

Všude tam, kam byly dovezeny z Ameriky brambory se vyrábí různé bramborové placky. Faktem je, že na český tradiční bramborák si nenechá ujít téměř žádný zahraniční turista. I Češi bramboráky milují. Dělají je na spoustu způsobů a skvělé na nich je i ta skutečnost, že mohou sloužit jako samostatné jídlo, mohou se plnit (kdy se těsto obohacuje o další ingredience), může sloužit jako příloha anebo se plní podobně jako třeba arabský chleba. Variant je skutečně bezpočet a vše závisí od regionu. Ale pozor, pokud vám někdo nabídne předem připravený prefabrikovaný bramborák, tak se rozhodně o žádnou venkovskou specialitu nejedná.

Moučníky

Mezi další typicky české venkovské speciality patří různé koláče, které jsou často s tvarohovou, makovou, jablečnou, švestkovou, či jinou ovocnou příchutí. Jedná se tedy například o frgály, koblížky, tradiční svatební koláčky, koláče s drobenkou, bublaniny, mřížkové koláče a tak dále.

Pokud byste si i vy chtěli doma uvařit nějakou tradiční venkovskou specialitu, přinášíme vám pro inspiraci několik tradičních a oblíbených venkovských receptů.

Valašská kyselica

Co budete potřebovat:

2 velké brambory, 2 hrsti sušených hub, 400 gramů bílého kysaného zelí, mléko, papriková klobása, bobkový list, sůl, česnek, pepř, uzené maso, hladká mouka, cibule, nové koření

Postup práce:

 • V prvé řadě si uvařte uzené koleno ve vodě s oloupanou cibulí a novým kořením.
 • Pak koleno z vody vyndáte, vykostíte.
 • Z vývaru vyndejte nové koření i cibuli.
 • Do vzniklého vývaru přidejte kysané zelí.
 • Udělejte si zátřepku, kdy vyšleháte dvě lžíce hladké mouky s půl litrem mléka. Vlijte k zelí a zamíchejte.
 • K zelí pak následně přidejte uvařené nakrájené uzené maso, na kostičky nakrájenou klobásku, dva velké na kostky nakrájené brambory, nasekaný česnek, bobkový list, sůl a pepř.
 • Polévku nechte projít varem a můžete servírovat.

Borůvkový koláč

Co budete potřebovat:

Na těsto - půl balíčku prášku do pečiva, 2 vejce, 140 gramů cukru, 120 gramů másla, 300 gramů polohrubé mouky, 100 ml mléka.

Drobenku vyrobíte  - z jednoho vanilkového cukru, 10 lžic hrubé mouky, 50 gramů másla, 3 lžic krystalového cukru.

Náplň budou tvořit čerstvé omyté borůvky.

Postup práce:

 • Nejprve si připravte těsto.
 • V míse smíchejte mouku s práškem do pečiva na které nalijte rozpuštěné máslo.
 • Pořádně vmíchejte a přidejte dále mléko a vejce.
 • Hladké těsto pořádně vyválej a přeneste na plech s pečícím papírem.
 • Omyjte si borůvky, množství podle chuti, ale vždy je dobře, když je koláč celý hustě pokryt borůvkami.
 • Nakonec jej zasypejte drobenkou, kterou jste si zhotovili z másla, mouky a cukrů.
 • Dejte péct do předem předehřáté trouby na 180 stupňů po dobu 30 minut, dokud koláč nezezlátne.
 • Servírujte posypaný moučkovým cukrem a ozdobený pravou doma vyrobenou šlehačkou.

Pivní sýr

Co budete potřebovat:

1 světlé pivo, kmín, 500 gramů měkkého tvarohu, sůl, mletý pepř

Postup práce:

 • V velké nádobě od okurek důkladně promíchejte tvaroh s kořením.
 • Promíchaný okořeněný tvaroh zalijte pivem a pořádně uzavřete.
 • Nádobu s tvarohem nechte při pokojové teplotě po dobu 5 dnů, aby nám v ní tvaroh vyzrál.
 • Uzrálý sýr má pak nažloutlou barvu.
 • Po pěti dnech jej pak můžete mazat na chleba s máslem.
 • Tip: Do směsi můžete také přidat sladkou papriku anebo romadúr.

V rámci tradičních venkovských specialit nesmíme zapomenout ani na naši českou chloubu. pivo, slivovici a kvalitní víno.

Pokud máte nějaký tip na tradiční venkovskou specialitu, která je typická pro váš region, podělte se s námi. Buďte inspirací pro další čtenáře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7955 (dobra-kucharka.cz#9822)


Přidat komentář