Citronový koláč

I když je možné si v současnosti zakoupit v celé řadě hypermarketů vyhotovený koláč nebo dort, tak co naplat, domácímu moučníku se ty z obchodu nevyrovnají. Již ta svůdně se linoucí vůně z trouby. A což teprve, když můžete ochutnat ještě teplý kousek.

Jistě každý kuchař a kuchařka mají své oblíbené recepty na domácí koláče, které chutnají jim samotným a dalším členům rodiny. Co však rozšířit seznam chutných dezertů? Vyzkoušet můžete například svěží** citronový koláč**. Jeho lahodná chuť Vás i ostatní dostane, ať už je horké léto, nebo venku panuje třeskutá zima. Uvaříte-li si k moučníku šálek horké voňavé kávy či čokolády nebo čaje, hříšné mlsání může začít.

Citronový koláč – ingredience

Na citronový koláč budete potřebovat 300g hladké mouky, 150g másla, 150g moučkového cukru, 1 celé vejce, 1 žloutek, kypřící prášek do pečiva, vanilkovou esenci, citronovou kůru. Na citronovou náplň budete potřebovat 100ml čerstvé citronové šťávy (nejlepší čerstvé, než klasické citronky), 400ml plnotučného mléka, 4 žloutky, 100g cukru krupice, 40g hladké mouky, vanilkový lusk. Na ozdobení koláče budete potřebovat mandlové lupínky, 1 vejce.

Citronový koláč – recept

Nejprve si upečete korpus těsta. V míse vyšlehejte do pěny moučkový cukr s celým vejcem, žloutkem. Poté přidejte nastrouhanou citronovou kůru z jednoho citronu (předem omytého) a vanilkovou esenci. Pomalu přidejte změklé máslo a vyšlehejte dohladka. Poté přisypte do mísy hladkou mouku smíchanou s práškem do pečiva. Vše zpracujte do hladkého těsta. Jakmile je těsto vypracované a nelepí se Vám na ruce, či vařečku, dejte ho do chladničky na cca 30 minut odležet. Poté si těsto rozdělte na dvě poloviny. První vyválejte a vložte do připravené koláčové formy, vyložené pečícím papírem. Pečte zhruba 15 minut v předem vyhřáté troubě.

Mezitímco se Vám bude péct spodní část koláče, můžete si připravit samotnou citronovou náplň. Vymačkejte šťávu z citronů. Tu pak vlijte do hrnce spolu s mlékem a vanilkovým luskem. Vše chvíli povařte. Do misky dejte žloutky, cukr, mouku. Směs pečlivě promíchejte a pak ji postupně přidávejte do hrnce, kde vaříte mléko s citronovou šťávou. Je důležité, aby citronová náplň nebyla s hrudkami. Nezapomínejte tedy náplň v hrnci míchat metličkou. Připravte si misku a cedníček a hotovou náplň přeceďte. Nechte ji vychladnout. Směs občas promíchejte, aby rychleji vychladla.

Vezměte si koláčovou formu s upečeným korpusem a opatrně na něj vlijte, či za pomoci naběračky na něj dejte citronovou náplň. Poté na náplň položte druhou, vyválenou část těsta. Těsto potřete rozšlehaným vajíčkem a posypte mandlovými lupínky (zakoupenými v obchodě, nebo předpřipravenými). Koláčovou formu dejte péci do předem vyhřáté trouby na cca 30 minut, a to při teplotě 180°C.

Příprava mandlových lupínků

Mandlové lupínky je možné si zakoupit běžně v obchodě, nebo také předpřipravit. Předpřipravení Vás sice bude stát nějaký ten čas, ovšem zase ušetříte peníze. A co si také budeme povídat, mandlové lupínky doma připravené budou jistě chutnější a čerstvější, než ty kupované.

Pokud tedy máte trochu čas, spařte si mandle vařící vodou. Nechte mandle chvíli louhovat, pak je slijte a prolijte vodou studenou. Opět je spařte vařící vodou, a prakticky ihned slijte a můžete je oloupat ze slupek. Dvojím spařením půjde oloupání mandlí velmi rychle. Pak již stačí jen mandle nasekat na plátky, či kousky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7922 (dobra-kucharka.cz#9983)


Přidat komentář