Restaurace ve středověkém stylu

Dnešní přetechnizovaná doba přeje zajímavým projektům, kde se lidé mohou odreagovat, zapomenout na každodenní starosti a navíc se i dobře pobavit. K takovým určitě patří restaurace a krčmy ve středověkém stylu.

Proč právě středověk?

Středověk přitahoval odjakživa. Způsob života, souboje, nezávazná zábava, potulní kejklíři, věštkyně, rytíři, krásné ženy. Ve středověku vládl surový a rychlý život. Na ulicích život od samého rána až do soumraku přímo pádil. Pro mnoho lidí byla ulice výrobním i prodejním místem naráz. Na ulici se ve středověku jednalo, pracovalo, obchodovalo, prostě žilo. Ulice nebyla však jen útočištěm, mnohdy byla velmi nebezpečným místem, kde šlo i o život. Se soumrakem se ulice vyprázdnily a lidé zmizeli v domech, které se zatemňovaly pomocí tmavých neprůsvitných látek. Rozsvěcely se louče a začal noční život. V krčmách za zatemněnými okny se osazenstvo veselilo často až do svítání. Středověké krčmy byly i útočištěm před nebezpečím nočních ulic. Ty byly svědky nejedné rvačky, zákeřného přepadení či honičky.

Středověk dnes

Dnes je vše přetechnizované, zábava se často stává nudnou a tak lidé vyhledávají nové možnosti, kde se odreagují a pobaví. Návštěva středověkého hradu nebo skanzenu je jistě zajímavá a poučná. Nicméně vyzkoušet si na chvíli** středověký způsob života** je mnohem zajímavější. Ve středověké krčmě či restauraci zažijete zábavu a ještě se dobře najíte.

Jak vypadá středověká restaurace?

Celá** restaurace** je stylově zařízená. Ve většině případů jsou při úpravě restaurace použity staré a autentické materiály, které vychází z historických zpráv. Stěny bývají buď obloženy kamenem, nebo je na nich a to je častější použita hliněná omítka. Podlaha je buď hliněná, nebo prkenná, případně dlážděná. Přestože je v restauraci zavedena elektřina využívá se loučí a svíček. Celý interiér bývá vybaven dubovými stoly a lavicemi, které jsou hrubé a masivní. Na lavicích bývá kůže nebo ovčí kožešiny. Výzdoba je opět dobová. Jídlo je podáváno na plechovém, keramickém a dřevěném nádobí. Jí se většinou rukama.

Co se servíruje ve středověké restauraci?

V jídelníčku, někde žrádelníku na vás čekají středověké pochoutky, které bývají připravovány podle dochovaných receptů. Mimochodem jídla jsou chutná a to i přes někdy až hrubé názvy. Objednat si lze od polévky, přes masité pokrmy, bezmasé až po pití. Jako polévku nejčastěji najdete česnečku nebo zelňačku. Co se** masitých pokrmů** týče, je nabízen v různých úpravách bažant, králík, pštros, kuře i krůta. Samozřejmě také telecí, vepřové, včetně grilovaného selátka. Nechybějí sýry na dřevěném prkénku a sladké koláče nebo preclíky. K pití je nabízena voda, pivo, víno či medovina. Pro představu uvedu pár názvů jídel. Objednat si můžete například talíř pro zatvrzelé kytkožrouty nebo pro zazobaného sedláka, žebra ze svině máčená v medu, prasečí flákotu, ptáka na víně nebo padavčata v závoji.

Kdo vás obsluhuje?

Většinou dobově odění lidé, které se dobově i vyjadřují. V některých středověkých restauracích je jejich mluva i jednání až hrubé. V jiných se naopak dozvíte leccos ze staročeské mluvy.

Středověká restaurace a její program

Zavede vás do středověku, ke stolu plného dobrého jídla a pití, kde hrají středověké hudby a podle pradávných zvyků vás obsluhují šenkýři a další dobově odění lidé. Tady zapomenete na starosti všedních dnů a budete se bavit při jídle a při sledování středověkých šermířů, kejklířů, fakírů, hudebníků a tanečníků, kteří vás zcela vtáhnou do děje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7886 (dobra-kucharka.cz#9928)


Přidat komentář