Recepty ze sóji

Sója není v české kuchyni moc užívaná. Spousta lidí má výhrady k této potravině. V mnoha zemích je tato potravina velmi ceněna kvůli pozitivním účinkům na lidské zdraví. Zařaďte sóju také do vašeho jídelníčku.

Sojové boby (glycine soja) je potravina, která je velmi ceněná především v zemích Dálného východu. Sója je teplomilná rostlina, která se v našich klimatických podmínkách pěstuje pouze ve formě keříčkovité odrůdy.** Sója** je velmi kvalitní surovina, která obsahuje 35% bílkovin, 30% škrobu, 18% tuku. Tato rostlina se využívá k výrobě sójové mouky, sójových sýrů, omáček, rostlinných olejů atd. Do jídelníčku Evropanů a Američanů se sója začala dostávat až později. Sója se stala součástí stravy amerických vojáků, a tak vzbudila značný zájem u amerických vědců.

Účinky sóji na lidské zdraví

Sója společně s rýží se velmi hojně vyskytuje v jídelníčku Japonců. Jak je známo Japonci se dožívají nejvyššího průměrného věku a také je zde až o 30% méně rakoviny žaludku. Studie dokazují, že zařazením sójových pokrmů do jídelníčku (šest krát týdně), dochází ke snížení vysokého cholesterolu. Sója snižuje kornatění cév a tepen, je prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Sója má také dobrý vliv na diabetes. Mezi další účinky sóji patří lepší vstřebávání živin a ochranné účinky na tenké a tlusté střevo. Náš jídelníček by měl být vždy velmi pestrý a vyvážený, proto se nebojte a zařaďte do něj i sóju. Existuje spousta receptů, které vám budou jistě velice chutnat.

Sójový salát

K tomuto salátu budete potřebovat předvařenou sóju, olej, zelí, okurek, jeden bílý jogurt, pepř, sůl, cukr, worcester. Sóju uvaříme a necháme vychladnout. Cibuli nakrájíme na jemno a osmažíme na oleji. Smícháme si okurek, zelí, jogurt (můžeme přidat trochu tatarky. Vše dohromady zamícháme a dochutíme.

Sója s houbami a rýží

K přípravě tohoto pokrmu budeme potřebovat 100 g sóji, 2 cibuli, 2 stroužky česneku, bobkový list, houby, máslo, petrželovou nať, sůl, olej, rýži a sójovou omáčku. Sóju uvaříme s cibulí, 2 stroužky česneku a bobkovým listem doměkka. Poté vodu scedíme a přísady odstraníme. Na másle podusíme nakrájené houby, přidáme sůl a jemně nakrájenou petrželku. V dalším hrnci si orestujeme nadrobno nakrájenou cibulku. Přidáme rýži, přelijeme vodou a přidáme kávovou lžičku sójové omáčky. Vmícháme uvařenou sóju a houby. Vše osolíme a dusíme, dokud se voda nevypaří.

Kari rizoto se sojovými kostkami

K přípravě tohoto jídla budete potřebovat 2 středně velké cibule, olej, sojové kostky, 1 lžíci kari koření, nastrouhanou mrkev. Vodu a jemně nasekanou pažitku. Nejdříve nakrájejte cibulku nadrobno a osmažte ji na oleji. Poté se přidají sojové kostky, sůl, kari koření a nastrouhaná mrkev. Vše se promíchá a podlije vodou. Poté dusíme asi 20 minut. Dále přidáme rýži a zalijeme vodou. Pod pokličkou se vše dusí na mírném ohni do měkka. Na talíři se může posypat pažitkou. Jako příloha mohou být různé zeleninové saláty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7863 (dobra-kucharka.cz#9906)


Přidat komentář