Zdobení dlouhých nápojů

Léto je dobou sportu, letních radovánek, setkávání s přáteli. K létu patří dobré osvěžující nápoje. Třeba dlouhé nápoje plné naší fantazie, připravené z kvalitních destilátů, nealkoholických nápojů, klasicky zdobené ovocem i netradičními pochutinami.

 

Míchané nápoje jsou všechny druhy nápojů, které se připravují z určitých dávek ** lihoviny, nealkoholických nápojů, přísad a s menšími kousky ledu**. Míchané nápoje dělíme na:** alkoholické-nealkoholické, krátké (short) drink\'s-dlouhé (long) drink\'s a teplé-studené**. Dlouhé nápoje jsou zásadně aloholické nápoje, většinou doplněné nealkoholickou složkou. Jejich obsah-délka je 14-30 cl, běžně používaná délka je 25 cl. Musí být chuťově příjemné a slouží především k utišení žízně.

Zdobení dlouhých nápojů – v čem je připravujeme

Míchané nápoje připravuje buď přímo ve sklenici, ve které nápoj podáváme, v míchací sklenici o obsahu 0,5 – 0,75 l, ve které se všechny složky promíchají a nalévají do sklenice, většinou bez ledu. V mixeru připravujeme šlehané mléčné nápoje, v terině se připravuje větší množství nápoje, např. bowle nebo punč, a především pomocí šejkru. Shaker - evropský typ je třídílný, skládá se ze spodní části tzv.tumbleru, střední části, kterou tvoří sítko a vrchní části, tzv.čepičky. Bostonshaker je americký typ šejkru, který se skládá ze dvou tumblerů (jeden je skleněný, druhý kovový) a při nalévání do sklenky se používá strainer, tj. barmanské sítko.

Domácí barman

Mícháme si nápoje doma? Chceme překvapit přátele? Budeme potřebovat** základní barmanské vybavení**, do kterého patří především různé druhy alkoholických i nealkoholických nápojů, několik typů sklenic, nástrojů a ozdob. Neměl by nám chybět šejkr, odměrky různých objemů, míchátka, brčka, mixér, popř. drtič ledu. Pokud se nechceme společensky znemožnit, musíme se alespoň částečně orientovat v základních typech jednotlivých sklenic a podávání nápojů: v-shape, sklenice ve tvaru V na vysoké noze slouží k podávání cinzana a druhově podobných nápojů, tumbler, vysoká či malá sklenice oválného tvaru na míšené nápoje, koňaková sklenka je baňka na krátké noze k podávání koňaků a whisky a silnostěnná sklenice pro podávání horkých nápojů. Nápoje rozlišuje me i podle doby podávání.** Aperitivy**, nápoje z destilátů, vermutů či hořkosladkých likérů se podávají před jídlem na povzbuzení chuti. Digestivy se podávají po jídle. Podle velikosti se nápoje dělí na krátké do 10 cl, mají charakter aperitivu.** Short after dinner - krátké sladké a polosladké nápoje** se pijí během celého dne, ne však před jídlem. Střední (médium drink\'s do 20 cl) a dlouhé. Podle obsahu cukru koktejly dělíme na suché (dry), polosuché (medium dry) a sladké (sweet). K nejpoužívanějším složkám koktejlů patří gin, rum, vodka, tequilla a whisky. Většina koktejlů obsahuje minimálně dvě alkoholické složky. Kromě toho se používají i modifikátory, které nápoji dodají specifickou chuť a aroma. Mohou mít podobu vermutů, ovocných džusů nebo jedinečné přísady v podobě žloutků, smetany, cukru a podobně.

Nejznámější typy long drinků

Mezi nejznámější long drinky patří Fizzy. Obsahují destiláty, ovocné šťávy a hodně sodovky. Podávají se s brčkem. Fizz s bílkem se nazývá Silver Fizz, se žloutkem Golden Fizz, s celým vejcem Royal Fizz a se smetanou Cream Fizz. Flipy se připravují v šejkru z destilátů, žloutku a cukru. Nesmějí se však protřepávat dlouho a musí se podávat ihned po přípravě, jinak se díky žloutku stanou nevzhlednými. Flipy se podávají ve speciálních flipových sklenkách nebo v pohárech na sekt s brčkem. Cobblery jsou ovocné long drinky, které se většinou dolévají sektem nebo sodou (sklenku naplníme do 1/3 ledovou tříští, na tříšť nalijeme směs destilátů a přidáme ovoce, doplníme sodou nebo sektem), podávají se s barovou lžící a brčkem. Cholery jsou mírně nasládlé drinky, které kromě alkoholu obsahují zázvorovou limonádu, rovněž se podávají s brčkem. Crusty jsou osvěžující long drinky podávanými ve sklenicích s pocukrovaným okrajem. Podávají se po jídle vždy s brčkem. Julepy jsou dlouhé nápoje připravované v míchací sklenici a podávaný ve sklenici na bílé víno. Obsahují destilát, ovoce, cukr a vždy jsou zdobeny čerstvou mátou.** Drinky Collins** se připravují z destilátu, citrónové šťávy a cukru. Longují se sektem nebo sodou. Velmi osvěžující nápoje** Highball** jsou připraveny z džusů, moštů, citrusových šťáv, sodové vody a malého množství destilátu. Zdobí se ovocem.

Dekorace sklenic a nápojů

Sklenice zdobíme pro dokonalý efekt a výslednou chuť. Oblíbeným doplňkem je** zdobení okrajů sklenic cukrem**. Vychlazenou sklenici uchopíme za dno a krouživým pohybem omočíme její okraj v citrónové nebo pomerančové šťávě a stejným způsobem v cukru. Ještě většího efektu dosáhneme omočením okraje sklenice v barevném likéru. Působivé jsou okraje obalené ve strouhaném kokosu, čokoládě, kakau nebo instantní kávě. Pikantní long drinky můžeme servírovat ve sklenicích s okraji obalenými v soli, krájené pažitce, kmínu nebo sladké paprice Nápoje mají nejen skvěle chutnat, ale i dobře vypadat. Jejich zdobení můžeme popustit svoji fantazii. Existuje jen málo nápojů, u kterých je dekorace zapovězená a naopak, existují nápoje, které se po léta zdobí stálou určitou dekorací. Povoleno je vše, co působí esteticky. Pravidlem by mělo být používání kvalitních jedlých surovin. Oku lahodící jsou ozdoby z kompotovaného koktejlového ovoce a hlavně čerstvého sezónního ovoce (pomeranč, jahody, maliny, třešně, bobulky hrozů, kuličky z melounů, plátky banánu, liči a další drobné plody, miniaturní jablíčka, hruštičky atd.). Nápoj podle jeho druhu můžeme posypat sekanými mandlemi, pistáciovými oříšky, kakaem, skořicí nebo dozdobit kopečkem šlehačky posypaný muškátovým oříškem.

Nejoblíbenější long drinky

Bloody Mary: 4 dl vodky, 150 ml tomatového džusu, celerová nať, pepř, sůl, worcesterová omáčka. Do vysoké sklenice vložíme snítku celerové natě, malé kostky ledu, zalijeme vodkou a tomatovým džusem. Ochutíme pepřem, solí a kapkou worcesterové omáčky-pro otrlé můžeme přiostřit tabascem.

Manhattan: 6 cl whisky nebo bourbonu, 3 cl wermutu rosso, kapka angustury, led, koktejlová třešeň. V šejkru smícháme všechny přísady s ledem, protřepeme, slijeme do sklenice, můžeme zakápnout citronem. Zdobíme třešní napíchnutou na párátku.

Modrý sen pro dva: 20 ml ginu, 20ml curacao blue, 10 ml limetkové šťávy, 1 plátek citrónu, 2 koktejlové třešně, ledové kostičky. Kostičky ledu vložíme do šejkru, přidáme gin, curacao, limetkovou šťávu a protřepeme. Smě nalijeme přes sítko-strainer do dvou vychlazených sklenic. Plátky citronu nakrájíme na čtvrtky, dvě čtvrtky spolu s koktejlovou třešní napíchneme na párátko a vložíme do sklenic.

Další dělení koktejlů

Kromě základního dělení na** krátké a dlouhé nápoje** rozeznáváme ještě nápoje Soft drink\'s, což jsou nealkoholické nápoje s ledem, dlouhé nápoje-osvěžující limonády a nealkoholické aperitivy, krátké nápoje s pomerančovou, citrónovou, grapefruitovou nebo ananasovou šťávou. Hot drink\'s, čili horké nápoje slouží k zahřátí organizmu. Teplo totiž urychluje vstřebávání obsaženého alkoholu do krve. SOS drink\'s jsou ostré „napravovací“ nápoje, krátké i dlouhé, které svým složením napomáhají likvidaci nebo zmírnění škodlivých účinků alkoholu. Nejnovější skupinou jsou Fancy drink\'s, kde není dáno jejich přesné složení, vše záleží na fantazii barmana. Vyznačují se rozmanitou barevností, chuťovou vyvážeností, bohatým zdobením a netradičními názvy: Hrob, Růžová veverka, Narkóza, Scorpion, Viagra, Zkrvavená Máňa, Mozek, Jed, Orgasmus .... dobrou chuť!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7845 (dobra-kucharka.cz#9830)


Přidat komentář