Jak připravovat dietní nápoje?

Léto je tady a kdo ještě nezačal se shazováním přebytečných kil, má poslední šanci! Dietní koktejly a hubnoucí nápoje nám nejen pomohou se zdravým hubnutím, ale navíc nám jistě zachutnají!

Znáte to - léto se blíží a vy máte stále nějaká ta kila navíc, které se zkrátka nechtějí pustit Vašeho těla za žádnou cenu! Možná jste již zkoušela prášky, diety, cvičební programy a třeba i s pozitivním výsledkem. Jenže jak si svou štíhlou linii udržet? Jojo-efekt je zrádný a ženy, které velkým úsilím zhubly, se ho oprávněně obávají. Hubnoucí a dietní nápoje fungují jako doplněk stravy, který Vám hubenou postavu pomohou udržet. Navíc skvěle chutnají a jejich přípravu zvládnete i Vy samy doma!

Hubnutí ovlivňuje hlavně pitný režim!

Pitný režim skutečně zásadně ovlivňuje hubnutí, a tím i naše celkové zdraví. Slazené limonády jsou to nejhorší, co můžeme našemu tělu dopřát! Dnešní děti a teenageři jsou přímo milovníky cocacol, přeslazených vod a energetických nápojů. Přitom maličká láhev slazeného džusu (250 ml) obsahuje skoro 200 kilokalorií a mladému tělu neposkytuje žádné živiny ani vitamíny. Jeden litr cocacoly skrývá v průměru až třicet kostek cukru a jeho každodenní popíjení může způsobovat silnou obezitu a nadváhu zvlášť u dětí. Pozor bychom si měli dávat i na "stoprocentní" ovocné džusy, které mnohdy klamou z televizních reklam svým extra přírodním složením. I tyto džusy jsou uměle slazeny a dochucovány. Jedna sklenička jablečné šťávy může obsahovat až deset kostek cukru. Pokud takovéto nápoje pijeme opravdu každý den, hrozí nám také potíže s chrupem. Kyseliny obsažené v ovocných šťávách neblaze působí na zubní sklovinu a mohou ji nevratně narušit. Slazené pitivo také vyvolává problémy s nesprávnou funkcí ledvin a jater. V nejhorších případech mohou způsobit i onemocnění srdce.

Nebezpečí jménem Alkohol

Častá konzumace alkoholu Vašemu hubnutí opravdu nepomůže, spíš naopak.** Nápoje s obsahem alkoholu** obsahují nenáviděné prázdné kalorie a do Vašeho těla se uloží jako forma tuku. Jedna občasná sklenička vína možná prospěje lidskému srdci, jedna láhev alkoholu každý den, však zahltí Vaše tělo kaloriemi a Vy nemáte šanci zbavit se nadbytečných kil ani když denně zaběhnete maratón. Dávka alkoholu totiž okamžitě zaměstná naše játra a ty pak nemají šanci na další činnosti jako zásobování krve glukózou.

Hlad je převlečená žízeň

Toto rčení možná neplatí vždy, ale něco na něm bude! Pitný režim je totiž stejně důležitý jako správné stravovací návyky. Přinášíme Vám nyní několik zásadních tipů:

  • každé ráno ihned po probuzení vypijte velkou sklenici vody s několika kapkami citronu. Pomůže Vám k dokončení trávení z minulého dne
  • během dne popíjete vodu po doušcích, tak se tekutiny lépe zužitkují
  • nápoje, které přes den pijete, střídejte! Čistá voda dopoledne, čaj po obědě, minerálka odpoledne, čistá voda večer....
  • zkuste si odvyknout slazení a cukr vyměňte za med

Nezapomeňte, že silný černý čaj, káva ani cocacola se do pitnému režimu vůbec nepočítají!

Domácí dietní nápoje

Teď je čas na přípravu** domácí dietní limonády!**

Citronáda se zázvorem

Nachystejte si** citron, zázvor, hnědý nebo třtinový cukr, led a vodu**. Vymačkejte celý citron a jeho šťávu vmíchejte do litru vody s drceným ledem. Zázvor nakrájejte na tenké plátky a zalejte ho horkou vodou, aby změkl a pustil svou přirozenou šťávu. Poté jej přidejte do džbánku s vodou, přimíchejte cukr a máte hotovo! Citron i zázvor patří k přírodním antioxidantům a skvěle Vám pomohou při Vašem hubnutí.

Sójový koktejl

V lékarně nebo drogérii si kupte** sójové mléko bez příchutě.** Je snadno k dostání a finančně Vám určitě nezrujnuje. Dále si na přípravu tohoto koktejlu připravte med a čerstvé ovoce, skořici a mátu. Do mixéru vylijte celý obsah mléka, přidejte ovoce, med a rozmixujte. Hotový nápoj ozdobte lístky máty a lehce posypejte skořicí.

Dietní ledová káva

Možná patříte k těm, kteří se bez každodenní kávičky neobejdou. I pro Vás zde máme lahodný recept na** ledovou kávu!** Nachystejte si: sójové mléko, instantní kávu, protein (zakoupíte v lékárně nebo v prodejně se zdravou výživou), tekuté sladidlo, led. Sójové mléko rozmícháme v šejkru se sladidlem, dvěma lžičkami kávy a proteinem. Do sklenice nasypeme rozdcený led a hotový nápoj. Ozdobíme pěnou z odtučněného mléka.

Zelený čajík se zázvorem

Máme tu samozřejmě něco i** pro čajové gurmány**! Příprava je velmi snadná. Oloupejte zázvor, nasekejte a spolu se zeleným čajem (granulovaným) uzavřete do sítka a zalijte horkou vodou. Louhujte asi 4 minuty, sítko pak vyjměte a hotový čaj ochuťte medem. Takovýto nápoj můžete popíjet celý den teplý i studený.

Dietní nápoje - pro a proti

Lékárny, drogérie a prodejny se zdravou výživou mnohdy lákají zákazníky, toužící po štíhlém těle, nabídkou extra zázračných hubnoucích koktejlů a nápojů. Jsou snadno k dostání, avšak cenově naše oči příliš nelákají. Již od devadesátých let se na našem trhu objevovaly magické drinky plné požíračů tuků jako Herbalife, Ultra Slim apod. Tyto nápoje však měly, mají a stále mít budou svá pozitiva i negativa a záleží na každém z nás, kdo jejich hubnoucí síle uvěří a kdo ne.

Výhody

Největší výhodou těchto nápojů je jejich snadná a rychlá příprava! Vyrábějí se totiž v práškové formě a stačí je jen jednoduše zalét vodou nebo mlékem. Dietní nápoje také** pomáhají podporovat pravidelnost příjímání potravy** a její trávení. Fungují na základě obsahu stopových prvků, vlákniny a sníženém obsahu kalorií. Vy asi chcete znát odpověď na jednu jedinou otázku -** fungují? Ano,** hubne se po nich! Zdaleka však ne tak rychle, jak si představujete nebo jak uvádějí reklamy. Pomáhají hlavně udržet si štíhlou linii a zabraňjí jojo-efektu. To už stojí za zvážení, nemyslíte?

Nevýhody

Je třeba si uvědomit, že dietní nápoje opravdu** nevytvoří člověku návyk pro správné stravování**. Hrozí zde nebezpečí toho, že si člověk zvykne užívat tyto koktejly i přesto, že hubnout už nepotřebuje. Navíc** jejich chuť je mnohdy jednotvárná** a umělá. Poslední nevýhodou je to, že instatní dietná nápoje mohou způsobovat nepříjemné alergie a silně obézní lidé by je neměli užívat vůbec z důvodu** možných srdečních potíží.**

Rady a triky

Pokud jste se rozhodli dietní nápoje zkusit a jste si jistí svým dobrým zdravotním stavem, možná Vám můžeme ještě poradit pár malých triků pro dosažení správného účinku hubnutí!

  • nápoje míchejte s odtučněným mlékem, nikoliv s vodou - lepší chuť a více bílkovin!** Navíc lépe zasytí.**
  • nedochucujte ani cukrem ani umělým sladidlem
  • střídejte příchutě ale nikdy výrobce
  • dietní nápoje nevyužívejte jako hlavní jídlo, ale jen jako doplněk stravy!

Přejeme úspěšné hubnutí a pevné zdravíčko! Nezapomeňte, že důležitá je pevná vůle a cílevědomé rozhodnutí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7841 (dobra-kucharka.cz#9817)


Přidat komentář