Černohorská tradiční jídla

Černá hora je nejmladší stát světa, ale také náramná a téměř pohádková krajina, nezatížená průmyslem. Suroviny jsou zde zcela přírodní, a tak i pak vypadá uvařený pokrm - čistá a plná chuť.

Černá hora je nejmladší stát světa. Alespoň doposud – vznikla teprve v roce 2006, ale paradoxem je, že vlastní národní jídla jsou mnohem starší. Zdálo by se tak na první pohled, nicméně je důležité zmínit fakt, že do roku 2006 byla Černá hora územím s vlastní kulturou, a tudíž i kuchyní. Je to asi tak, jako se Česká republika a Slovensko rozdělily. Ale zpět k Černé hoře, státu sousedící například s pro nás známým Chorvatskem. Území tudíž leží na Balkánském poloostrově a proto i strava je zde podobná.

Černohorská kuchyně

Jaké že to pokrmy tedy skrývá tato mladá země? Nutno podotknout, že Černá hora je velmi čistá krajina, nekontaminovaná nějakými nepřírodními složkami. Vše je tedy čistě přírodní, a tudíž také kvalitní. Navíc je to přímořská země a proto se zde připravuje spousta pokrmů, jak ze zdravých mořských ryb, tak lahodných mořských plodů. Olivovníky, které zde rostou hojně, zaručují výrobu olivového oleje a také velmi časté používání tohoto zdravého tuku v kuchyni.

Trocha historie černohorské kuchyně

Prvně olivy, poté svatba. Jistá pověst dokonce praví, že ve středověku, pokud se mladý jinoch chtěl oženit, musel nejprve vysázet minimálně deset kusů sazenic olivovníku. Dnes už se tak neděje, ale je to velice milý zvyk, který by nebylo špatné zavést a v upravené formě i u nás. Nutno také zmínit, že kořeny černohorské kuchyně čítají již více než 2000 let.

Základní prvky černohorské kuchyně

Za tu dobu sice kuchyně prošla obměnou, každopádně takový ten zdravý základ zůstává stejný.

Pršut a maso – velice kvalitní

Určitě se alespoň částečným znalcům při vyslovení „černohorská“ kuchyně, vybaví specifický černohorský – Njegušský pršut. Je to vepřová sušená šunka. Zvláštnost této přípravy spočívá nejprve v silné nasolení vepřové kýty, následným lisováním mezi kameny tak, aby byla odstraněna nadbytečná tekutina, a nakonec probíhá několikaměsíční sušení. Pod sušícími se šunkami volně na vzduchu, hoří slabě oheň proto, aby odehnal mouchy a další zvědavý hmyz. V Černé hoře se však nesuší pouze vepřové, ale jakékoli jiné maso. Často je tak také sušeno ovčí a hovězí. Mimo to je zde specialitou nakládaný sýr v oleji.

Výtečný a dokonale zelený olivový olej

Sýr se nakládá v oleji obvykle černohorském – vyhlášeném olivovém oleji, který je sytě zelený. Je to lahůdka, jež je součástí mnoha pokrmů. Mimo tyto pochutiny jsou pro černohorskou kuchyni typické suroviny jako papriky, olivy, rajčata, hlávkové saláty, okurky, cibule, mořské plody, ryby, výše uvedené šunky a sýry, speciální zakysaná smetana, bylinky, také houby, borůvky a maliny.

Recepty z černohorské kuchyně

Recepty:

Brodet

Brodet je** rybí polévka** a k její přípravě budete potřebovat: kilo ryb, kilo cibule nadrobno nakrájené, olivový olej, česnek, několik rajčat, bílé víno, pepř, sůl, bobkový list, petržel a ocet.

Nejprve si na rozpáleném olivovém oleji osmahneme cibuli. Poté přidáme pár stroužků prolisovaného česneku, nakrájená rajčata, veškeré koření a necháme podusit. Následně se vloží ryba – ta musí být ve směsi ponořená a vaříme, pokud možno co nejdéle. Poté podáváme. Často se jí polévka s kukuřičnou kaší – polentou.

Cicvara

Cicvara je polévka z oblíbené přísady v Černé hoře, a to kukuřičné mouky. Na její přípravu bude potřeba kilo kukuřičné mouky, 200 g másla, 2 dl mléka, 2 dl zakysané smetany, 100 g sýra, olivový olej, sůl a pepř.

Na oleji osmahneme mouku a v další hrnci, anebo mikrovlnné troubě rozpustíme máslo, do něj vlijeme mléko, smetanu a sýr. Promícháme a vlijeme do mouky. Dejte bacha na to, aby máslo nebylo moc teplé, spíše vlažné. Poté polévku osolte a případně dochuťte podle chuti.

Popara

Popara je tradiční balkánský předkrm. Na něj bude potřeba: starší ztvrdlá veka, měkký tvaroh, česnek, sádlo zakysaná smetana a sůl. Veku rozkrájíme a přelijeme vařící vodou tak, aby byla veka ponořena. Necháme nasát a následně přecedíme. Na pánvi rozpustíme sádlo a vložíme proceděnou veku. Řádně opečeme, poté dáme do mísy a spolu s tvarohem, smetanou, česnekem a solí promícháme. Výtečně chutná na opečených topinkách.

Pljeskavica

Recept na masovou placku můžete obměnit podle vlastních chutí, základ však vždy zní: 300 g vepřového a stejné množství telecího masa, 150 g cibule, feferonky, sůl, pepř a olej.

Mleté vepřové i telecí osolíme, opepříme a smícháme s najemno nakrájenou cibulí a feferonkami. Ty mají jídlu dodat tu správnou pikantní chuť, nicméně pokud ostré nesnášíte, dejte jen mini množství, případně trochu koření papriky sladké. Směs řádně prohněteme a necháme pár hodin uležet. Poté uděláme placičky – asi jako malé bramboráčky a opečeme z obou stran. Podáváme se zeleninou, nejlépe grilovanou.

Džigerica

Je spousta lidí, co nemají ráda játra. Když ochutnají grilovaná, možná změní názor. Na černohorskou džigericu budeme potřebovat: půl kila kuřecích jater, kůl kila slaniny nebo bůčku a silnější párátka.

Slaninu vložíme do lednice, třeba i do mrazáku a poté, až je ztuhlá, nakrájíme na velmi tenké plátky. Lépe se totiž krájí, pakliže je slanina tuhá. Mezitím, co se slanina chladí, si na malé kousky pokrájíme játra. Musí to být kousíčky asi jako plody třešně. Poté co máme játra i slaninu nakrájenou, zabalíme kousky jater právě do plátků slaniny a přepíchneme párátkem.

Opečeme na pánvi ze všech stran po dobu asi 5 minut (aby slanina pustila tuk), poté vložíme do pekáče a pečeme asi 15 minut při 150 stupních. Podáváme s chlebem opečeným na pánvi po džurici.

Pstruh po podgoricku

A nebyla by to přímořská země, kdyby se v jejím reprezentativním jídelníčku nevyskytovala nějaká ryba. Na něj bude potřeba: pstruh (podle porcí), zakysaná smetana, česnek, petrželka, hladká mouka, olivový olej, sůl.

Pstruha nebo pstruhy očistíme a vykucháme, řádně omyjeme a zbavíme nadbytečné tekutiny. Dále je osolíme a obalíme v mouce. Následuje jejich opečení na rozpálené pánvi po obou stranách. Mezitím co se pstruzi pečou, si připravíme omáčku. Petrželku nasekanou nadrobno a prolisovaný česnek smícháme se smetanou a podle chuti osolíme.

Následně pstruha rozdělíme na půl, podélně tak, aby se nám dobře vyjmula páteř, a dáme na talíř. Nakonec přelijeme omáčkou. Podává se většinou s vařenými bramborami, výjimkou nejsou ani hranolky nebo americké brambory a chutná k tomu dobře i dušená zelenina.

Dalšími tradičními specialitami jsou:

Urebes - jde o salát, lépe řečeno pomazánku z pikantních paprik. Chutná podobně jako popara, protože se připravuje z tvarohu, dále česneku a pikantních papriček.

Ražniči – klasické ražniči, nicméně to černohorské je z kvalitnějšího a ničím „neproběhnutého“ masa.

Čevapi – opět jídlo, které známe i my. Jenže u nás se čevapčiči připravují také ze strouhanky. V Černé hoře jde jen a pouze o kvalitní maso.

Čorba – fazolová a velice sytá polévka

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7826 (dobra-kucharka.cz#10060)


Přidat komentář