Kuchyňská móda

Pod kuchyňskou módou si můžeme představit celou řadu věcí, od designu kuchyní počínaje, přes módní záležitosti v oblasti jídla, oblečení (které nosíme doma,v kuchyni, či takové co nosí profesionálové), až po módní doplňky týkající se chňapek či utěrek.

Co si pod kuchyňskou módou představujete vy?

Když přijdeme po náročném dni domů s radostí se zbavujeme podpatků i běžného denního oblečení, abychom unikli do něčeho pohodlného, co nám kromě pohodlí přináší i možnost se uvolnit a relaxovat. Víte, jaká je domácí a kuchyňská móda? Co nosíte doma?

Móda v domácnostech

I dvacet let po převratu v České republice stále zůstává zažito, že doma se nejvíce nosí to, co už bychom si běžně na veřejnost vzít netroufli. Proto celá řada žen i mužů doma nosí vytahané tepláky, roztrhané rifle, či chodí jen tak v kalhotkách. Jenomže tento přístup je velice ošidný. Nedoporučují jej ani psychologové. S nošením takového oblečení dozajista ušetříte nějaké ty peníze za domácí oblečení a nebude vás tolik mrzet, když se zašpiníte, ale jste si jisti, že ve vytahaném a roztrhaném tričku a nevzhledných teplácích uděláte dobrý dojem na svou drahou polovičku?

Mnoho manželských párů se často diví z rozpadů manželství, kdy o sebe partneři postupně ztratili zájem. Stará moudrost však praví, že žena a ani muž, by se sobě navzájem neměli vystavovat situacím, kdy se uvidí neupravení. Proč se tato stará známá věc přestala dodržovat, to nikdo neví, avšak je zcela nelogické, abychom se stále líbily svým protějškům, když o sebe doma nebudeme dbát. Je nesmysl líčit se jen, když jdeme ven a doma před svým mužem na péči o sebe zapomínat. Potom se tyto rodiny nemohou divit, že se jejich protějšky po čase smíří se situací a uvěří tomu, že jste ošklivá a že o ně nestojíte, protože o sebe nedbáte. Pokud tomu uvěří je zcela běžné, že se partner poohlédne po někom, kdo o sebe dbát bude. Nechoďte proto doma v hadrech, ale v pěkném domácím oblečení, vždyť domácí a kuchyňská móda dnes nabízí spoustu různorodého a stylového oblečení.

Co se nosí v kuchyni

Jako malá si vzpomínám, že moje maminka v kuchyni nosila šatovou zástěru, která byla pro tu dobu zcela typická. Vyráběla se z polyesteru, takže rozhodně nemohla být pohodlná. Nicméně v té době patřila k jistému koloritu a nosili ji doma snad všechny ženy. Dnes, kdy jsem ve stejném věku jako tehdy má maminka, nevzala bych si tuto zástěru ani náhodou.

Víte však, že díky** vintage stylu** se šatové zástěry opět vrací na scénu? Již však naštěstí nejsou vyrobeny z nepříjemného polyesteru, ale z kvalitních bavlněných látek. Přesto trendem v běžné kuchyni zůstávají zástěry na zavazování.

Zástěry

Nosíte doma zástěru? A víte proč se vlastně nosí** zástěry**?

Ten, kdo zástěru nenosí musí počítat s tím, že se prostě zamaže. Zamazat se v kuchyni není vůbec neobvyklé a rozhodně nemusí představovat nešikovnost kuchaře. Nějaký ten cákanec, zamazání a zapatlání prostě ke kuchyni náleží a je jen na nás pro co se rozhodneme, zda se neustále i několikrát za den převlékat anebo si na vaření vzít ochrannou zástěru. Zástěra má tu výhodu, že pokud je špinavá, tak ji prostě hodíte do praní. I když po vyprání na ni zůstane nějaká ta skvrnka, tak to tolik nevadí jako, když nám fleky zůstanou na domácím oblečení, či dokonce svátečním oblečení.

Tak jako jiné oblečení i** zástěr** se dotýká móda. Od původních čistě bílých se dnes dají koupit rozličné zástěry různých střihů a dekorů.

Zástěra jako dar

Zástěra je skvělým a oblíbeným dárkem pro všechny vášnivé kuchaře a často se daruje novomanželům, jako svatební dar. Kromě svatebních darů se nejčastěji dává o vánocích a dále pak i k narozeninám.

Designů a možností je tolik, že záleží jen na vás a na tom pro koho je určená, co má ráda. Zástěry mohou být klasické, profesionální anebo mohou mít i vtipný potisk. Obzvláště ty se vtipným potiskem jsou velice oblíbeným dárkem, jímž jsou obdarováváni nejčastěji muži.

Zástěra jako výchovný prostředek

Zástěry se vyrábí v různých velikostech a v současné době jsou in i zástěry pro malé kuchaře, které jsou zcela totožné se zástěrami pro dospělé. Totožnost je skvělá v rámci určování rolí, ztotožnění se s rodičem, k pozitivní výchově a k vytváření vztahů mezi rodičem a dítětem.

Zástěra jako designový prvek kuchyně

Máte kuchyni vytvořenou v určitém stylu? Ano, dnes se kuchyně řídí různými módními trendy, ale také technologickými vymoženostmi, mimo to si však zákazník může nechat vyrobit kuchyni podle osobního vkusu. Někdo má rád minimalismus, někomu se líbí zase staroanglický styl, či francouzský venkov a někdo vyznává českou tradici. K tomu, aby byl dojem kuchyně dokonalý, je zapotřebí sjednotit i ty sebemenší detaily, jež se kuchyňské módy úzce dotýkají. Díky tomu si pak můžete vybrat stylové zástěry, ale i ubrusy, chňapky, či utěrky, které přesně zapadnou do rázu vaší kuchyně. V současné době již není nic nemožné a celkem hojně se vyrábí celé sady, které obsahují: zástěry, utěrky, kapsáře, příborníky, ubrusy, štoly, chňapky, držáčky na ouška pokliček a tak dále.

Pokud jste v obchodech žádnou vychytanou soupravu, která obvykle bývá i cenově mnohem dostupnější než kdybyste všechny tyto prvky kupovali jednotlivě, neseženete netrapte se a porozhlédněte se po šikovné švadleně. V současné době existuje celá řada šikovných žen, které na kuchyňské módě vystavěly svou kariéru. Obvykle začaly s jednoduchým šitím v průběhu mateřské dovolené a dnes, již v tomto oboru podnikají jako zručné švadleny, které kromě šití jednoduchých ubrusů samy navrhují i nové a nové zajímavé praktické i designové prvky. Kuchyň je totiž stále důležitým centrem našich domácností, kde se schází víc než polovina z nás.

Rondon – jak se oblékají profesionálové

Ochranný oděv tvoří hlavní část každého profesionálního kuchaře. Kdysi se kuchaři spokojili s klasickými bílými plátěnými kalhoty a bílým trikem, či košilí a v nejlepších případech si kromě toho na sebe uvázali i klasickou bílou zástěru. Dnes se již naštěstí kuchařské umění posunulo o nějaký stupínek výše, a proto už se takovéto oblečení nosí spíše v horších podnicích a obvykle nic dobrého nevěstí. Současní moderní kuchaři nosí při vaření rondon a ne bez důvodně mají na hlavě nasazenou kuchařskou čepici.

Co je to vlastně rondon?** Rondon je vlastně pracovní oděv, vesta, která skrývá celou horní polovinu těla a chrání kuchaře nejen před zašpiněním, ale i poraněním s nímž se může v průběhu své práce setkat.** I rondonů se dotýká móda a kuchař si může vybrat z různých barev a zapínání. Obvykle stejnou barvu i zapínání má celá kuchyně, kdy se od nich případně liší pouze šéfkuchař.

Doplňkem každého rondonu jsou kvalitní kalhoty, pracovní boty s bílou podrážkou a zástěra, kterou doplňuje utěrka, nezbytná to pomůcka kuchaře a dále kuchařská čepice, či alespoň síťka na vlasy.

V současné době práce kuchaře znamená již něco víc než tancování okolo plotny, v každé lepší restauraci by měl kuchař restauraci i reprezentovat, často vychází z kuchyně hovoří z hosty, či zve k návštěvě do restaurace. Právě z těchto důvodů je velice důležité, aby kuchař uměl nejen dobře vařit, ale aby také dobře vypadal. Kuchyňská móda se tedy již dotkla i profesionálů a myslím si, že jim to jen prospělo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7780 (dobra-kucharka.cz#9855)


Přidat komentář