Výběr exotických potravin

Nevěříte, že je možné konzumovat červy, kobylky nebo snad hady a produkty ze zažívacího traktu některých živočichů? Opak je pravdou. Pojďme se společně přesvědčit o různorodosti světového jídelníčku.

Výběr exotických potravin

Jiný kraj, jiný mrav a toto platí nejen pro zvyky a tradice nebo odlišné nářečí či jazyk, platí to také o pokrmech a potravinách, ovoci nebo nápojích – znamenají někdy dosti rozdílné chutě i pohledy na jídlo jako takové. Člověk jako všežravec zužitkovává nejrůznější potraviny a umí je také připravit na mnoho způsobů. Dnes také díky internetu máme možnost objednání** exotických potravin** přímo jako objednávku do domu nebo si je jít vybrat do různých obchodů s exotickým sortimentem.

Specifická jídla mají jak Asiaté tak Indové nebo naprosto jiné chutě vyznávají Norové nebo Inuité. Na náš stůl se nikdy nedostane pes nebo kočka, zpěvní ptáci nebo hadi či hmyz, kdežto jinde jsou tato zvířata považována za lahůdku. Francouzi si pochutnají na hlemýždích, kdežto v Asii je nepřípustné připravit například králíka nebo zajíce. V Indii je hovězí maso zapovězeno a muslimové mají zakázáno vepřové. V** Kambodži** například dostanete na talíř smaženého pavouka a v Thajsku** tlučené žáby**. Řekové pojídají čerstvé ovčí oči a Japonští kuchařští mistři připravují prudce jedovatou rybu Fugu.

Cibetková káva

Cibetka, malá kunovitá šelmička pozře plody kávovníku, jež projdou jejím trávicím traktem. Sběrači kávy pak pátrají po trusu cibetky a z něho vybírají plody kávovníku, odstraňují obal peckovice z neporušených zrn. Nastává pražení kávy a protože takto fermentovaná zrna ztrácí hořkost, jsou po vyloupání s pražení** velmi jemné kořeněné chuti a velmi jemnou příchutí čokolády a karamelu**. Za kilogram této kávy zaplatíte cca 1000 dolarů.

Vietnamská káva je a produkt na podobném principu jen producentem je lasička a kávu pozře a vyvrhne, protože ji neumí strávit. Tento druh fermentace kávu upraví opět lahodnou a silnou s plnou chutí. Samozřejmě je zrno dále upravené pražením...cena za přibližně 50 g vietnamské lasičkové kávy je asi 1000 Kč.

Jemná anglická vodka se škorpionem

Pro gurmány je výborným dárkem vodka se škorpionem. Tento štír je zbaven všeho toxinu – projde detoxikačním procesem a celé tři měsíce je naložen v čisté anglické vodce, vodka tím získá typickou chuť. Stejně jako červa z Tequily také škorpiona z vodky lze následně zkonzumovat.

Exotické ovoce

Už jste ochutnali nějaké nezvyklé druhy ovoce? Na našich pultech jsou již běžně k dostání. Omamnou vůní květin vábí plody Čínského ovoce liči. Nebo zkuste ovoce z Brazílie s názvem maracuya, který má plod jedinečné chuti. Po celém světě známé** granátové jablko** symbol plodnosti, je užitečný zdroj vlákniny, jedí-li se i jadérka.

Z Číny je také „mini mandarinka“ kumquat nejmenší citrusový plod asi 3 – 5 cm s jedlou oranžovou kůrou. Všechny tyto druhy ovoce jsou bohaté na vitamín C. A pokud jste si oblíbili mango, tak to je vitamíny doslova nabité, po nemoci obnovuje sliznici a je dobré jako prevence či při rekonvalescenci. Žádné exotické ovoce však nepatří do ledničky.

Plody moře - Sushi

Rybám v našich končinách teprve přicházíme na chuť, v českých domácnostech se velké oblibě netěší a když už, tak si místní suchozemec raději připraví kapra. Mezi exotické pokrmy však můžeme zařadit také sushi, jehož obliba stoupá i u nás.** Sushi z čerstvé ryby** připravují luxusní restaurace i rychlé občerstvovny a kuchaři a kuchařinky je umí připravit i pro domácí strávníky. Tento navýsost zdraví pokrm obsahuje také mořskou řasu, dodávající tělu potřebné minerály a vápník. V poměru se zeleninou nebo s mlékem jsou tyto hodnoty 14 x a 20 x vyšší.

Krevety a ústřice

Také krevety jsou pro zdraví důležité, pro svůj obsah vitamínů a minerálů. Vitamíny B, B12, B3, jód, zinek nebo vápník – blahodárný zdroj dobré paměti, správné funkce mozku a eliminace únavy nebo prevence proti rakovině. Fosfor, draslík nebo hořčík atd. Krevetky a jejich bílé maso Vám jistě velmi zachutná a dá se upravovat jak smažené tak na páře...Taková ústřice je delikatesa dodávající naší pokožce pružnost a mladistvý vzhled, také má blahodárné účinky na kosti nebo zuby se svými vitamíny D a E posiluje srdce, paměť a pomáhá jako prevence před artritidou a co teprve účinek jako afrodisiakum!

Chobotnice nebo-li san-nakdži

Gastronomickým zážitkem se pro Vás může stát také živá chobotnice k obědu, kterou si můžete objednat v Jižní Korei. Chobotnička je máčená v sezamovém oleji, soli a alkoholu, takže trochu opilá Vám svými chapadélky při konzumaci pohladí tvář z venku i uvnitř, ale pokud ji potřete česnekem, prý se nesnaží při cestě do žaludku nikde přichytit. Chobotničky jsou výtečným zdroj železa a mají antioxidační účinky.

Pasty a koření

V tomto sortimentu si můžete vybrat například zelený křen wasabi bez něhož se neobejde Japonská kuchyně, kde se zužitkuje nejen pasta z něho připravená, ale také listy na salát. Pro Španělského kuchaře jsou nepostradatelné mini papričky s názvem Jalaneño čili paprička, 5 – 9 cm velká, proslavená po celém světě, konzumované jsou čerstvé, sušené, mleté, syrové, marinované, pečené, uzené.

Mezi exotické koření zařaďme například kardamon z Indie, Srí Lanky, Guatemaly nebo Tanzanie. Kurkumu nebo-li indický šafrán, kentur štiplavější nežli zázvor nebo** citronovou trávu** s výrazně citronovou vůní i chutí.

Hmyz a jiné pochutiny

To co může být pro jednoho kulinářským zážitkem může ve druhém vyvolat odpor a nechuť. Takové účinky mívají vesměs lahůdkářské delikatesy typu cvrčci, mravenci nebo kobylky v čokoládě, grilovaní červíčci nebo sršeň v medu. Oprostíme-li se od předsudků, je hmyz vysoce ceněnou zásobárnou bílkovin a to kvalitních bílkovin dokonce z 80 %. Z celkového počtu cca 100 milionů druhů hmyzu je téměř 1 400 druhů jedlých, například v Mexiku je hmyz třetím nejvyhledávanějším národním jídlem a to v počtu asi 200 druhů.

Houby a houbičky

Nejdražší houbou na světě je lanýž, je vysoce ceněná pro svou atypickou chuť - jakoby směs zeleniny a houby zároveň. K vysoké ceně této houby přispívá také obtížnost jejího nalezení, musí se hledat pod zemí asi 30 cm hluboko a nejlepším pomocníkem jsou v tomto bodě prasnice, které mají zavázané tlamy, aby to co najdou ihned nezkonzumovaly. Lanýže rostou ve Francii, Itálii, Chorvatsku, Španělsku, na Novém Zélandu, ve Spojených státech a se štěstím ji lze nalézt i u nás.

Cena této vzácné houby je opravdu vysoká. Kilogram nejvzácnějšího druhu Tuber magnatum se pohybuje od 2 000 do 4 000 EUR tedy asi 50 až 100 000 Kč. Uměle pěstované lanýže se dají sehnat asi od 200 do 600 EUR za kilogram, což je asi od 5 do 15 tisíc korun podle jejich kvality. Další exotickou** houbou je Shiitake** - houževnatec jedlý. Patří k houbovým perlám a spolu s lahodnou chutí má také léčebné účinky. Tato Japonská houba obsahuje ergosterol a vitamin B2, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, zlepšuje činnost jater a posiluje obranyschopnost organismu.

Exotická piva

O exotických nápojích by se dal napsat celý jeden článek, my se dnes zaměříme na netradiční piva. Jedním z opravdové exotiky je pivo vyrobené z banánů a druhým je pivní nápoj z kokosu. Tato piva vaří v Holandsku uprchlík z afrického Konga.

Trapistická piva jsou produktem mnichů z westmalleského opatství. Trapisté vaří piva bezchybné kvality pod neustálou kontrolou ze stoprocentně přírodních surovin, klášterní piva jsou svrchně kvašená, zpravidla s vyšším obsahem alkoholu, jejichž výroba trvá dva až tři měsíce a sekundární kvašení probíhá povětšinou v lahvích. Vybrat si můžete z rozmanitých příchutí švestek, slív i fíků další příchuť je ovocná a kořeněná s koncem, který v ústech zanechává čerstvou hořkost a třetí má svěží vůní žateckého chmele a ovocnou příchuť pomerančové kůry se stopami bylinné hořkosti při doznívání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7743 (dobra-kucharka.cz#9835)


Přidat komentář