Hrnkové knedlíky

Pro celou řadu začínajících, ale také zkušených kuchařek představují knedlíky „noční můru“. To, co však vypadá nadmíru složitě, může být mnohem snazší. Nikde není psáno a dáno, že se musíte držet po generacích předávaných receptů.

Jsou kuchařky, které když jednou, dvakrát… zkusily připravit knedlík a konečný výsledek nebyl zrovna ideální, co do chuti či vzhledu, skončily s opakovaným nezdarem a rozhodly se, že knedlík prostě budou kupovat hotový v obchodě.

Jsou však i kuchařky, které opakovaně a opakovaně „šly“ do knedlíků, dokud se jim dílo nezdařilo.

A pak jsou kuchařky, které zvolily kompromis. Vyhotovily knedlík jiným, úspěch zaručujícím, způsobem. Řeč je o tzv. hrnkových knedlících.

Hrnkové knedlíky připravené v hrnci s vodou

Můžete se setkat s několika různými recepty, respektive postupy na hrnkové knedlíky. Pojďme se podívat na jeden z nich.

Suroviny potřebné pro hrnkové knedlíky

Surovinami jsou:

 • 1 hrneček polotučného mléka
 • 1 hrneček hladké mouky
 • 1 obyčejný rohlík
 • 1 vejce
 • Muškátový oříšek
 • Sůl
 • Máslo na vymazání hrnečků

Recept na hrnkové knedlíky vařené ve vodě

Rohlík nakrájejte na malé kostičky. Mouku dejte do mísy, zalijte ji mlékem, přidejte vejce, nakrájený rohlík, osolte, ochuťte muškátovým oříškem a důkladně promíchejte.

Připravte si hrníčky, kdy každý z nich vymažte máslem. (Neuvádíme počet potřebných hrnečků, protože může mít každá kuchařka jiné hrnečky, co do objemu). Poté do každého hrnečku vlijte připravené těsto, ovšem ne až po okraj. Nechte zhruba tři centimetry volné. Těsto totiž nabude.

Vezměte si dostatečně velký hrnec, kastrol, do kterého se vejdou všechny hrnečky vedle sebe. Hrnec naplňte vodou, vložte do něj hrnečky (pozor voda nesmí dosahovat až k okraji hrnečků) a vařte po dobu cca dvaceti minut. Během vaření mějte** hrnec přikrytý pokličkou**.

Po uvedené době vyndejte opatrně hrnečky z hrnce, třeba za pomoci kuchařských kleští, nebo utěrky. Knedlíky pak z každého hrnečku vyklopte, nakrájejte a můžete podávat.

Hrnkové knedlíky připravené v mikrovlnné troubě

Máte-li mikrovlnku, pak můžete zkusit tento recept na hrnkové knedlíky, díky které nemusíte vytahovat hrnec jako v předchozím receptu.

Suroviny potřebné pro hrnkové knedlíky

Surovinami jsou:

 • 1 hrneček polotučného mléka
 • 1 hrneček polohrubé mouky
 • 1 obyčejný rohlík
 • 1 vejce
 • Prášek do pečiva
 • Sůl
 • Máslo a strouhanka na vymazání hrnečků

Recept na hrnkové knedlíky vařené v mikrovlnce

Rohlík nakrájejte na malé kostičky. V míse promíchejte mouku se špetkou prášku do pečiva, přidejte žloutek, mléko a ušlehaný sníh z bílku. Vše jemně promíchejte. Směs poté naplňte do předem máslem vymazaných a strouhankou vysypaných hrnečků. Opět ponechte zhruba tři centimetry od okraje.

Poté hrnečky vložte do mikrovlnné trouby a vařte zhruba po dobu osmi minut. Jakmile jsou** knedlíky** hotové, můžete je vyklopit, nakrájet a servírovat.

K jakým pokrmům se hodí hrnkové knedlíky

Knedlíky, tak, jak jsme na ně zvyklí, se používají k nejrůznějším omáčkám, ale také například masu se zelím. Jednoduše řečeno, tam, kde byste použili klasický knedlík, můžete použít i tento hrnkový knedlík. Jste-li milovníky opečených knedlíků s rozkvedlanými vajíčky, pak i v tomto případě se hrnkové knedlíky na pokrm skvěle hodí.

Nezbývá než popřát, ať se dílo podaří a poté si nechte Vy i další strávníci chutnat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7701 (dobra-kucharka.cz#9895)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 05.07.2014 13:24
Re: Hrnkové knedlíky Knedlíky v mikrovlnce dopadly katastrofálně. Po osmi minutách vypadlo z hrnku cosi, s čím se daly zatloukat hřebíky.Nevím kde jsem udělal chybu. Mám mikrovlnku na 700 watů. Každá asi vaří trochu jinak a je potřeba s časem určitě experimentovat.Přeji ostatním více štěstí. :-)


Přidat komentář