Houbová omáčka

Houbová omáčka se prakticky hodí ke každé příloze. Omáčka je výborná k těstovinám (vrtulky, špagety), vařeným bramborům, orestovaným bramborům, knedlíkům (připravovaným na páře, v ubrousku, v hrnečku aj.).

Rychlá a chutná houbová omáčka se sladkou smetanou

Některé recepty, omáčky nevyjímaje, jsou tak složité na přípravu, že ani po několikátém vaření, se bez receptu neobejdeme. Jsou také recepty, jejichž příprava je značně náročná na čas. Pojďme se podívat na houbovou omáčku, která Vás překvapí svojí jemností, vůní a lahodnou chutí a současně její příprava netrvá více než půl hodiny.

Houbová omáčka krok za krokem

Na houbovou omáčku pro čtyři porce si připravte 500g čerstvých hub. Může se jednat o směs hub, ale také jednopruhové houby, jako jsou lišky, hříbky, bedle, babky apod. Dále budete potřebovat jednu velkou cibuli, kelímek sladké smetany (žádnou light verzi), plátek másla, pepř, sůl, drcený kmín.

Houby pečlivě očistěte kartáčkem a nakrájejte na plátky. Cibuli nakrájejte na malé kostičky. Vezměte si hrnec, vložte do něj máslo a orestujte na něm dozlatova cibulku. Poté do hrnce přidejte nakrájené houby, zakryjte hrnec pokličkou a poduste. V případě, že by se houby přichytávaly ke dnu, pak houbovou směs podlijte trochou vody.

Jakmile houby změknou, přidejte kelímek sladké smetany. A nyní nastává závěrečný krok v podobě dochucení omáčky. Použijte drcený kmín, pepř, sůl. Po dochucení nechte ještě chvíli omáčku povařit.

Jemná houbová omáčka se zakysanou smetanou

Jiným receptem je houbová omáčka, kdy nepoužijeme sladkou smetanu, ale** smetanu kysanou**. Kromě toho zvolíme i jiné koření.

Houbová omáčka - recept

Na houbovou omáčku budete potřebovat 500g čerstvých hub. Kromě nich si připravte dva kelímky zakysané smetany, 50g hladké mouky, nové koření, bobkový list, drcený kmín, sůl, ocet.

I pro tento recept si houby pečlivě očistěte a nakrájejte na plátky. Poté je vložte do hrnce s osolenou vodou. Přidejte nové koření, bobkový list, drcený kmín. Jakmile houby změknou, pak přidejte kelímky zakysané smetany, do které napřed zamíchejte hladkou mouku.

Na závěr omáčku dochuťte, a to solí a octem.

Houby z výživového hlediska

Podíváme-li se blíže na houby, pak v nich najdeme 90% vody. Z toho i vyplývá, že houby nejsou nijak kalorickou houbou, spíše naopak. V houbách jsou obsažené, pro nás velmi důležité esenciální aminokyseliny. Tyto aminokyseliny jsou vzácné z toho důvodu, že si je naše tělo nedokáže vyrobit samo.

Houby obsahují také bílkoviny, ty jsou však pro náš organismus poněkud hůře stravitelné. Z toho důvodu je vhodnější houby, houbové pokrmy nekonzumovat těsně před spaním.

Vedle vody, bílkovin a aminokyselin, najdeme v houbách také řadu vitamínů a minerálních látek.

Houbová omáčka a děti

I když je** houbová omáčka** jemná, určitě ji nepodávejte malým dětem, a to nejen batolatům, ale také předškolákům. Houby totiž mohou vyvolávat alergie. Neodmyslitelnou součástí hub je totiž chitin. Při metabolických procesech se mohou také uvolňovat látky, jež se pak chovají případně jako alergen. Právě z toho důvodu není vhodné, abyste houby zařazovali do jídelníčku dětí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7708 (dobra-kucharka.cz#9910)


Diskuze a zkušenosti

Lea | 16.08.2014 22:31
Re: Houbová omáčka Jednoducha, vyborna omacka, povedla se!!


Přidat komentář